11 Ağustos dolar ne kadar oldu? Euro kaç lira?

Dolar 27 TL’nin üstüne yerleşti! Bugüne de 27,05 TL’den başladı. Euro ise 29,7216 TL’den başladı. Bugün gözler cari açık verilerinde olacak.

Cari açığın haziran ayında 426 milyon dolar fazla vermesi bekleniyor. Yıllık bazda ise 41 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Merkez Bankası’nın(TCMB) net uluslararası rezervleri arttı. TCMB’nin rezervleri 4.8 milyar dolar artışla 15.72 milyar dolara yükseldi. Altın ve brüt döviz rezervlerinin dahil edildiği toplam rezervleri ise 1.8 milyar dolar artışla 115.6 milyar dolara çıktı.

Verinin ardından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Rezerv artışlarının, kur korumalı mevduat dönüşlerinin rekor seviyede olduğu ağustos ayında devam etmesi oldukça anlamlı. Piyasa koşulları elverdiği ölçüde rezerv biriktirmeye devam edeceğiz.” dedi. 

Derecelendirme kuruluşu Mood’y’s Türkiye ekonomi politikalarının beklenenden daha hızlı bir şekilde dönüşüm geçirdiğini ve ortodoks politikalara dönüş hızının böyle devam etmesi halinde Türkiye’nin notunun artabileceğini raporladı. Mehmet Şimşek raporun ardından “Uluslararası normlara uygun politikaları uygulama konusunda kararlıyız. Bunun kredi notumuza yansıyacağına inanıyoruz.” dedi.

ABD’de enflasyon beklentilerden yavaş arttı. Yıllık enflasyon yüzde 3,3 beklentilerin altında yüzde 3,2 arttı. Fed’in faiz artışlarını yeniden düşünmeye iteceği beklentileriyle dolar endeksi geriledi. ABD borsaları ise artışa geçti. 

 

Kaynak: Haber Global

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir