15 Haziran dolar ne kadar oldu? euro kaç lira oldu?

Dolar kuru bugüne dün 23,68 TL seviyelerinden gerilediği 23,58 TL’den başlarken, Euro ise 25,5356 TL’den başladı.

Euro için bugün ECB’nin açıklayacağı faiz kararı bekleniyor. ECB politika faizini saat 15:15’te açıklayacak. ECB Başkanı Lagarde, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada enflasyon oranlarının daha yüksek faiz oranları istediğini söylemişti. ECB’nin politika faizini yüzde 3,25’ten yüzde 3,50’ye çıkarması bekleniyor. 

Fed, politika faizini yüzde 5 ila 5,25 aralığında sabit bıraktı. Böylece Fed tam 15 ay sonra faiz artırımı yapmamış oldu. Karar metninde enflasyonun yüksek seyrettiği ifade edilirken “Komite enflasyon risklerine karşı çok hassas” denildi.

Kararın ardından basın toplantısı yapan Fed Başkanı Powell, komite üyelerinin enflasyonu dizginlemek için daha fazla faiz artışı gerekeceğini belirttiğini söyledi. Kararın ardından doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi 102.250 seviyesinden 102,930 seviyesine kadar yükseldi. Karar dolar/TL kurunda ise dramatik değişimlere neden olmadı. Dün saat 12 sularında gelen satışlarla 23,68 TL seviyelerinden 23,57 TL seviyelerine kadar geriledi. Bugün de bu seviyelerde başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ve KKTC ziyaretleri dönüşünde yeni ekonomi yönetimi hakkında konuştu. Erdoğan asgari ücret ile ilgili olarak “işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi. Uçakta faiz politikasına dair görüşü sorulan Erdoğan, “Ben burada aynıyım ama bakanımızın atacağı adımları kabullendik, ‘hayırlı olsun’ dedik” diye konuştu. Yeni TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ı Mehmet Şimşek’in tanıdığını ve kendisine teklif ettiğini söyleyen Erdoğan “Yani Goldman Sachs’tan tut da oradaki bankacılık, finans sektöründeki çalışmalarına varıncaya kadar bu durumları söylediler. Ve Merkez Bankası’nda bir de bayan yöneticimiz olsun diye düşündük. Bu adımı hayırlısıyla attık. Tabii kendisine de gerekli olan beklentilerimizi söyledik” ifadesini kullandı.

Erdoğan kendisinin faiz konusundaki düşüncelerinin değişmediğini söyleyerek “Biliyorsunuz Başbakanlığım döneminde biz (enflasyonu) tek haneye düşürdüğümüzde faiz 4,6’ydı, enflasyon da 6,2’ydi. O zaman yine tabii bu işleri beraber yaptık ve şimdi de Sayın Bakanımıza bunları söyledik, aynı şekilde bunu birlikte yapmalıyız. Biz o zaman ‘düşük faiz, düşük enflasyon’ teorisiyle çalıştık. Şimdi de aynı anlayışla çalışıyorum, aynı düşüncedeyim ve bu şekilde bunu başarabiliriz diye inanıyorum.” ifadesini kullandı. 

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında bugün toplanacak. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak toplantıya Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da katılacak.

Mehmet Şimşek ise yarın TÜSİAD üyeleri ve Bankacılarla görüşme gerçekleştirecek.

Dolar, seçimin ikinci turundan itibaren başladığı hızlı yükselişine 23,60 TL seviyelerinde ara verdi. Buradan da geri döndü. Türk Lirası dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetti. 

 

Kaynak: Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir