17 Ağustos felaketin en çok etkilediği illerde anma törenleri düzenlendi!

Kocaeli, Yalova ve İstanbul illeri 17 Ağustos depreminden en çok etkilenen illerin başında geliyordu. Felaketin 24. yılında 3 ilde de anma törenleri düzenlendi.

YALOVA’DA 2 BİN 504 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

2 bin 504 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 bin 201 bina ve iş yerinin yıkıldığı depremin 24’üncü yıl dönümünde, düzenlenen etkinlik, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında bulunan Deprem Anıtı’na kadar gerçekleştirilen ‘sessiz yürüyüşle’ başladı.

2

Depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer anıta kardelen bırakan vatandaşlar, deprem günü çekilen fotoğrafların bulunduğu alanları gezdi.

3

Programa, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol, AK Parti İl Başkanı Umut Güçlü, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

33

AVCILAR’DA DEPREM SAATİNDE ANMA

Avcılar Kent Konseyi’nin çağrısı üzerine Marmara Caddesi’ndeki ‘Deprem Anıtı’ önünde anma töreni düzenlendi. Törene çeşitli siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ile başlayan programda meşale ve mumlar yakıldı.

44

Törene katılanlar, ‘Avcılar güvensiz yapılarda ölmeyi değil, güvenli yapılarda yaşamayı istiyoruz” ve “17 Ağustos 1999 depremini unutmadık” pankartları taşıdı. Anma töreninde konuşan Kent Konseyi Başkanı Turgay Halisçelik, geçen 24 yılda deprem konusunda ciddi önlem alınmadığını, son olarak Kahramanmaraş merkezli depremin bunu gösterdiğini söyledi. Halisçelik, “Riskli tüm binalar yıkılarak yerlerine sağlam binalar yapılmalıdır. Birçok vatandaşımız depreme dayanıksız yapılarda oturduklarını bilmektedir. Vatandaşların mutlaka ekonomik olarak desteklenmesi gerekmektedir. Hiçbir şey insan hayatından değerli değildir. Göz göre göre depreme güvensiz yapılarda ölmek istemiyoruz” dedi. Konuşmaların ardından deprem anıtına çiçek bırakıldı.

55

MERKEZ ÜSSÜ GÖLCÜK’TE ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

17 Ağustos 1999 Depreminin 24’üncü yıldönümünde, depremin merkez üssü olan Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde anma töreni düzenlendi. Törene, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilciler ve depremde yakınlarını kaybedenler katıldı. Deprem sonrasında bir bölümü suyun altında kalan Kavaklı Sahili’nde düzenlenen törende, hayatını kaybedenler için dualar okundu.

e

‘TEDBİR ALAN ŞEHİRLERİN OLDUĞU BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ’

Kocaeli’de deprem sonrası çalışmaların devam ettiğini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Biz aslında depremlerde çok sayıda insanın hayatını kaybettiği şehirler ve bir ülke olmak istemiyoruz. Biz öncesinde tedbir alan şehirlerin olduğu bir ülke olmak istiyoruz. Bunun için gereken adımlar sıkı sıkıya atılmaya başlandı. En önemli, son süreçte geçen yıldan bugüne atılan adım ise şehrimizdeki tüm binaların taramasının inşaat mühendisleri odasıyla şehrimizdeki 2 tane üniversiteyle birlikte taramasının başlamış olması. 250 bin tane yapı var şehrimizde. Konut anlamında ifade ediyorum. Ayrı bağımsız daireden bahsetmiyorum. Binadan bahsediyorum. Bunların tamamı büyükşehir belediyemiz, 2 tane üniversitemiz, inşaat mühendisleri odamız ve ilgili diğer kamu kurumlarıyla birlikte, valiliğimizin desteğiyle taranmaya başlandı” dedi.

w

‘GÖÇÜK ALTINDAN 8-9 SAAT SONRA KURTARILDIK’

Depremde enkazda kaldığını söyleyen AK Parti Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü, “3’e çeyrek kala bugünkü Körfez ilçesinin Tütünçiftlik kısmına eşim ve çocuklarımla arabamla geldim. Allah’tan uyanıktık. Çok şiddetli bir deprem ve yaklaşık olarak 10-12 saniye sonra benim tahmini hesaplarım bulunduğum ev yıkıldı ve göçük altında kaldık. Yaklaşık olarak 8-9 saat sonra kurtarıldık. Hakikaten o depremde göçük altında kaldığında, insanlığın çaresizliğin ne olduğunu, o dönemde yaşadığım anları unutamıyorum. Tabii ülkemiz bir deprem bölgesi. Kocaeli Üniversitesi’nde daha sonra 2 dönem rektörlük yaptım. Rektörlük döneminde gördüm ki bizim Kocaeli Üniversitemizin Mühendislik Fakültesi ve depremle ilgili araştırma kısmında oldukça yetkin hocalarımızın, arkadaşlarımızın olduğunu gördüm. Maalesef 1999 depremindeki yaşadıklarımızı hafızamdan silemiyorum. 2006 yılında Sayın Japonya Büyükelçimiz konuştu, ben de o zaman Utsunamiya bölgesindeydim, Jichi Medical Unıversity’de çalıştığımda. Endonezya’daki o 9 küsur şiddetindeki depremde, yaklaşık 300 bin kişinin öldüğü depremde Japonya’daydım. Bu kadar büyük şiddetli depreme rağmen, hastanede vizit yaparken herhangi bir can kaybı olmadı. 3 dakika kadar süren bir sarsıntı oldu. Burada hep söylüyoruz, deprem öldürmüyor, binalar öldürüyor. Bilime, ilime uyulmaması, kadercilik değil bu. Onun için mühendislik noktasındaki eksiklerimizin tamamlanmadığı, işte Maraş’taki son depremde gördük. Ama Allah’a şükür ki Maraş depremi sonrası, 6 Şubat sabahı ben de sabah kalktım gördüğümde yaklaşık olarak 3-4 saat sonra devletin bütün güçleriyle, AFAD’ıyla ve binlerce yardım, sivil toplum örgütleriyle, devletiyle, silahlı kuvvetleriyle, emniyetiyle deprem bölgesinde yaralar sarıldı” diye konuştu.

qq

Ailesinden ve sevdiklerinden kayıplar yaşadığını belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, “Ülkemizin bugüne dek yaşadığı en büyük afetlerden biri olan 17 Ağustos 1999 depremi, diğer adıyla Gölcük Depremi’nin üzerinden 24 yıl geçti. Ancak depremin yarattığı acılar aradan geçen zamanda halen kalplerimizde. 7.4 şiddetindeki Gölcük Depremi’nde 18 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. 50 bine yakın vatandaşımız yaralandı. Ben de, sizler gibi ailemden ve sevdiklerimden kayıplar yaşadım. Bu vesileyle Gölcük Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum, geride kalanlara sabırlar diliyorum” ifadelerini kullandı.

q

’30 TANE OKULUMUZU BOŞALTACAĞIZ’

Kocaeli’de yapılan çalışmaları anlatan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Öncelikle risk azaltma çalışmalarına devam ediyoruz ve afete dirençli toplum oluşturma stratejisini ortaya koyuyoruz. Geçmişle bugün arasında en temel farkındalıklardan bir tanesi, mesela yarın açıklayacağım ama 30 tane okulumuzu yapmış olduğumuz tahkiklerden boşaltacağız ve 30 tane okulumuzu yapmaya devam edeceğiz. Şu an için 2020’den itibaren yirmiden itibaren 553 derslikli, 46 okulumuzu tamamen yeniledik ve eğitim öğretime açtık. Şu anda 333 derslikli okulumuzun inşaatı devam ediyor ve yakın bir sürede teslim edeceğiz ve bunun dışında yine şu an itibariyle 146 derslikli ihalelerini yaptık. Şu anda yer teslim çalışmaları devam ediyor” dedi. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kilo sorunu olanlar dikkat! Bu diyetle 10 günde 6 kilo vereceksinizKilo sorunu olanlar dikkat! Bu diyetle 10 günde 6 kilo vereceksiniz
Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde 1 polis şehit olduFırat Kalkanı Harekat bölgesinde 1 polis şehit oldu
Göçmen kaçakçılarına dev operasyon!Göçmen kaçakçılarına dev operasyon!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir