3 Eylül dolar ne kadar, euro kaç lira?

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağı güne dolar kuru 27,50 TL’den başlarken, euro ise 28,83 TL’den başladı. Enflasyonun eylül ayında yıllık bazda yüzde 60’ı aşması bekleniyor.

Gerçekleştirilen anketlerde beklentiler aylık yüzde 5, yıllık ise yüzde 61,7 dolayında şekillendi. Öncü gösterge niteliğindeki İstanbul Ticaret Odası’nın açıkladığı Perakende fiyatlar pazar günü açıklandı. Rakamlara göre, İstanbul’da perakende fiyatlar Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 5,46 arttı. 

Standart&Poors, Türkiye’nin yatırım yapılabilir notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı. Kredi derecelendirme kuruluşu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümü pozitife çevirebileceğini işaret ederken “2023 yılında daha temkinli de olsa faiz artışlarının devamını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün saat 15:30’da TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sunum yapacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Londra’da yatırımcılarla bir dizi toplantı gerçekleştirecek. 

Küresel piyasalar ABD hükümetinin kapanmaktan son anda kurtulmasıyla rahat bir nefes alırken, petrol fiyatlarındaki hızlı yükseliş sürüyor. 26 Haziran’dan beri süren yükseliş net petrol ithalatçısı ülkeleri endişelendiriyor. 

Doların diğer para birimleri karşısındaki gücünü ölçen DXY endeksi Kasım 2022’den beri en yüksek seviyeden seyrediyor.

Bugün küresel piyasalarda veri bulunmuyor. İçerde ise başta enflasyon olmak üzere TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın TBMM’de yapacağı sunum takip edilecek. 

 

Kaynak: Haber Global

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir