4 Ağustos dolar rakamları, euro ne kadar oldu?

Dolar ve euro yatırımcılarının beklediği kritik temmuz ayı enflasyon rakamı enflasyonda artık düşüş serisinin son bulduğunu gösterdi. Enflasyon yeniden yükselişe geçerken Türk Lirası üzerindeki baskı arttı. Dolar bugüne 27 TL’den başladı. Euro ise 29,5807 TL’den başladı.

Haziran ayında yüzde 38,2 olan yıllık enflasyon yüzde 47,83’e çıktı. Aylık ise yüzde 9,49 olarak gerçekleşti. Rakamlar beklentilere paralel gelse de ÖTV zamları ve baz etkisinin sona ermesiyle birlikte Kasım 2022’den beri yaşanan düşüşe son vererek yeniden yükselişe geçti. 

Açıklanan rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan enflasyonun beklentilere paralel gerçekleştiğini söyledi. Bakan Şimşek, enflasyondaki yükselişte mali tedbirler, ücret artışları ve döviz kuru gelişmelerinin etkili olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, para politikası duruşunun olumlu etkisiyle birlikte 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacağını söyledi. 

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin 2. çeyrek enflasyon raporunu sunan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan “Döviz kurunda gözlenen düzeltme ve mali disipline yönelik tedbirlerin sonucunda enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir.” ifadelerini kullanmıştı. Başkan Gaye Erkan “bu süreçte 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz.” dedi.

TCMB’nin rezervleri seçimden bu yana en hızlı düşüşünü yaşadı. TCMB’nin brüt rezervleri 675 milyon dolar artarken, net rezervleri 2 milyar 788 milyon dolar geriledi.

KKM’deki artış ise sürüyor ancak yavaşlama emareleri sergiliyor. KKM’ye girişler geçtiğimiz hafta 59 milyar TL giriş oldu.

Dış ticaret açığı 7 ayda 73 milyar doları aştı. Temmuz’da ise 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan bugün JP Morgan’ın düzenleyeceği uluslararası yatırımcılar toplantısına katılacak. 50 yatırımcının katılacağı toplantıda Mehmet Şimşek bir sunum gerçekleştirecek. 

 

 

 

 

Kaynak: Haber Global

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir