5 Ekim dolar kaç lira? euro ne kadar oldu?

Doların TL karşısındaki yükselişi sürüyor… Dolar bugüne 27,56 TL’den başlarken, euro 29,1248 TL’den başladı. Bugün bankacılık verileri açıklanacak.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, TBMM’de sunum yaptı ve komisyonun sorularını yanıtladı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan “Fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Son günlerde artan petrol fiyatlarının enflasyon beklentilerinde yukarı ilave baskı oluşturduğunu söyleyen Gaye Erkan “Bu unsurlar enflasyonun yıl sonunda enflasyon raporundaki tahmin aralığının üst sınıra yakın seyredeceğine işaret etmektedir.” dedi. Gaye Erkan, akaryakıtın enflasyonda risk unsuru oluşturabileceğini söyledi. 

Meclisteki sunumunda kendisine sürekli olarak doğrudan yatırım tekliflerinin geldiğini belirten TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan “İstediğimiz koşullarla kabul etmek istediğimiz için beni sürekli arıyorlar” dedi. Bir milletvekilinin “KKM’den çıkış için bir stratejiniz var mı” sorusuna Gaye Erkan “Menkul kıymetleştirilmesi zaman alacak ve altyapı isteyen işler. Dolayısıyla amacımız var olan altyapıları anlayıp inceleyip onun üstüne gerekleri de inşa edip TL enstrümanlarını derinleştirmek ve daha da çeşitlendirerek Türk lirasının hacmini artırmaktır. Bunlar oldukça da KKM’den geçiş daha sağlıklı olur” yanıtını verdi. 

Petrol fiyatlarında hızlı düşüş yaşandı! Merkez Bankalarının politika faizini daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerinin petrol talebini baskılayacağı düşüncesiyle petrol fiyatları yüzde 5 değer kaybetti. Bu gelişme enflasyonda epey yer kaplayan akaryakıt fiyatları için olumlu.

Bugün piyasalarda bankacılık ve rezerv verileri dışında önemli veri bulunmuyor. Dışarda ise ABD’de işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. 

 

Kaynak: Haber Global

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir