7 Ağustos dolar rakamları, euro ne kadar oldu?

Yoğun veri takviminin bulunduğu haftaya dolar 27 TL’nin üstünde 27,02 TL’den başlarken, euro 29,7381 TL’den başladı. Bu hafta gözler içerde cari açık verisine, dışarda ise ABD enflasyonuna odaklanacak.

İçerde bu hafta Perşembe sanayi üretimi, cuma ise cari açık rakamları açıklanacak. Dışarda ise doları dalgalandırmaya meyilli ABD enflasyonu açıklanacak. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan gösterge verilerin ardından ABD enflasyonun gerilemeye devam etmesi bekleniyor. 

Cari açıkla ilgisi bulunan dış ticaret açığı 7 ayda 73 milyar doları aştı. Temmuz’da ise 12,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Haziran ayında yüzde 38,2 olan yıllık enflasyon yüzde 47,83’e çıktı. Aylık ise yüzde 9,49 olarak gerçekleşti. Rakamlar beklentilere paralel gelse de ÖTV zamları ve baz etkisinin sona ermesiyle birlikte Kasım 2022’den beri yaşanan düşüşe son vererek yeniden yükselişe geçti. 

Açıklanan rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan enflasyonun beklentilere paralel gerçekleştiğini söyledi. Bakan Şimşek, enflasyondaki yükselişte mali tedbirler, ücret artışları ve döviz kuru gelişmelerinin etkili olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, para politikası duruşunun olumlu etkisiyle birlikte 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacağını söyledi. 

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin 2. çeyrek enflasyon raporunu sunan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan “Döviz kurunda gözlenen düzeltme ve mali disipline yönelik tedbirlerin sonucunda enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş gösterecektir.” ifadelerini kullanmıştı. Başkan Gaye Erkan “bu süreçte 2024 yılında dezenflasyonun sürdürülebilir şekilde başlamasını sağlayacak zemini dikkatle oluşturuyoruz.” dedi.

TCMB’nin rezervleri seçimden bu yana en hızlı düşüşünü yaşadı. TCMB’nin brüt rezervleri 675 milyon dolar artarken, net rezervleri 2 milyar 788 milyon dolar geriledi.

Öte yandan bugün Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplanacak. 

Kaynak: Haber Global

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir