AKOM’dan kritik sıcaklık uyarısı: Mevsim normallerinden 6 ila 8 derece yüksek olacak… Bu saatler arasında güneş altında olmayın!

Türkiye aşırı sıcaklarla mücadele ediyor. Uzmanlar önümüzdeki günler için önemli sıcaklık uyarıları yaptı. İstanbul ve diğer batı bölgelerindeki illerde sıcaklık rekorlarının kırılması beklenen sıcak hava dalgası hakkında AKOM’dan da kritik bir uyarı geldi.

AFRİKA KÖKENLİ YENİ SICAK HAVA DALGASI HAVA SICAKLIKLARINI REKOR SEVİYELERE ÇIKARTACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) batı bölgelerde etkili olacak sıcak hava dalgasıyla ilgili uyarı geldi. AKOM’dan yapılan açıklamada, “Bugün öğle saatleri itibariyle İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun batı bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden Afrika kökenli yeni ve sıcak hava dalgası altına giriyor. Aynı anda etkili olan iki ayrı sistemin çöl sıcaklarını batı kesimlere taşımasıyla 2 gün boyunca sıcaklıkların mevsim normallerinin 6-8°C üzerine yükseleceği, bölgesel olarak yeni sıcaklık rekorlarının ölçülebileceği tahmin ediliyor. Artan sıcaklıklar ve düşük seyreden nem oranlarının, çalı ve orman yangını riskini de yükselttiğini dikkate alan İBB Ekipleri, 2 gün boyunca nöbet sistemiyle teyakkuzda olacak ” denildi.

11

Açıklamada ayrıca, “13 Temmuz Perşembe ve 14 Temmuz Cuma günü etkili olması beklenen sıcak hava dalgası nedeniyle yaşanabilecek güneş çarpması, orman yangınları gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar uyarıldı. Aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde başta yaşlılar, hamileler, çocuklar, astım ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan vatandaşların güneşli ortamda bulunmamaları sağlıkları açısından çok önem taşıyor.” ifadelerine de yer verildi.

22

İSTANBUL’DA KAVURUCU SICAKLAR ETKİLİ OLUYOR

Meteorolojinin uyarılarının ardından kent genelinde kavurucu sıcaklar etkili olmaya başladı. Güneşten korunmak isteyenler çeşitli önlemler alırken, kimi vatandaşlar da serinlemek için sahil kenarlarında denize girdi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul için yaptığı uyarıların ardından kent genelinde kavurucu sıcaklar etkisini göstermeye başladı. Termometrelerin 35 dereceyi gördüğü şehirde, dışarıdaki vatandaşlar güneşin yakıcı etkisinden korunmak için çeşitli önlemlere başvurdu.

Sıcaktan bunalanlar Karaköy’de denize girdi. Karaköy İskelesinde, sıcaktan bunalan bir grup genç, denizin kirliliğine aldırış etmeden kendilerini suya bıraktı. Taksim Gezi Parkı’nda vatandaşlar gölgelerin altına geçerek çimlerde uzandı. Şehrin en yoğun yerlerinden olan İstiklal Caddesi’nde ise güneşten korunmak isteyenlerin bazıları şemsiye ile dolaştı, bazıları da bol bol su içerek ferahlamaya çalıştı.

Kavurucu sıcaklardan hayvanlar da nasibini aldı. Meydanda bulunan süs havuzunun etrafında toplanan güvercinler, serinlemek için suyu kullandı. Meydan ve çevresindeki sokak hayvanları ise güneşten etkilenmemek için gölgelere kaçtı.

oq

UZMANLARDAN SICAKLIKLARLA GELEN HASTALIK UYARISI

Havanın aşırı ısınmasının ciltte güneş yanığına bağlı şişme ve kabarcıkların yanı sıra bilinç kaybı ve komaya girme hali gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, dengeli sıvı tüketilmesi ve sıcaklığın yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarıya çıkılmamasını önerdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Söğüt, yaşanan sıcaklıklarla gelen hastalıklara ilişkin AA muhabirine açıklama yaptı.

Söğüt, gün içinde hava sıcaklığının 32 derecenin üzerine çıkması ve nispi nem miktarının yüzde 60’ın üzerine ulaşmasıyla kişilerde sıcak bitkinliği ve çarpması gibi farklı tablolar görülebileceğini belirterek, “Sıcak bitkinliğinde halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri, terlemenin bozulması, nefes almakta güçlük çekme, çarpıntı gibi belirtilerle karşılaşabiliyoruz. Bunlar sıcağın daha hafif semptomları aslında. Fakat bu durum, vücut ısısının 40 derecenin üzerine çıktığı anda sıcak çarpması denilen bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda hafif belirtilerin yanında çeşitli düzeylerde halüsinasyonlar, uyuklama ya da sersemlik hali oluyor ve maalesef kişinin bilincinin kaybıyla da beraber koma dediğimiz tabloya doğru gidebiliyor.” dedi.

Yaş ve sağlık durumu nedeniyle sıcak havalardan etkilenmenin kişilerde farklılık gösterebildiğini ifade eden Söğüt, “Riskli gruplar var, bunlar ileri yaş grubundaki kimseler, astım, bronşit, kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon gibi kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullananlar, vücut kitle endeksi artmış, kilo problemi yaşayanlar ve özellikle sıvı ve mineral kaybının daha fazla artmasına neden olduğu için alkol alan kişiler sıcaktan en fazla etkilenen grubu oluşturuyor.” dedi.

oqqq

SICAK ÇARPMASINA DİKKAT!

Söğüt, riskli gruptaki kişilerin özellikle sıcak günlerde daha serin ortamlarda bulunması gerektiğini vurgulayarak, “Genel olarak sıcak çarpmalarında dünya genelinde yüzde 10 ila 70 arasında değişen ölüm oranları var fakat burada şunu vurgulamak isterim ki özellikle altta yatan kronik hastalığı olan kişilerde sıcak çarpması ölüm nedeni olarak doğrudan değil, dolaylı neden. Örneğin bir akciğer, kalp gibi kronik hastalığının kötüleşmesi neticesinde bu kişilerde hayatı tehdit edici durumlara, yaşamını yitirmesine neden olabiliyor.” diye konuştu.

Sıcaktan hafif etkilenenlerin o andaki fiziksel aktivitesini sonlandırıp, daha serin bir alanda vakit geçirmesi gerektiğini dile getiren Söğüt, eğer bulantı, kusma şikayeti yoksa sıvı kaybına karşı su tüketilmesi, mineral kaybı için de tuzlu ayranın faydalı olabileceği önerisinde bulundu.

Prof. Dr. Söğüt, su tüketemeyecek kadar aşırı bulantı ve kusma, sersemlik hali, çevreyi tanıyamama, bilinç kaybı ve halüsinasyon durumunda ise acilen bir hastaneye başvurulması gerektiğini belirtti.

Bireysel önlemlere değinen Söğüt, güneş ışıklarının dik açıda geldiği 12.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca açık havada kalınmaması, mevsimine uygun ince ve açık renkte giyinilmesi, gün içerisinde sık aralıklarla sıvı tüketilmesi, fiziksel aktivitelerin hava sıcaklığının nispeten daha düşük olacağı akşam saatlerine ertelenmesi tavsiyelerinde bulundu.

kkk

BU ÖNLEMLERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlkin Zindancı ise artan hava sıcaklıklarının ciltte sıcaklık, yanma, şiddetli ağrı, şişme, kabarcıklar ve güneş yanığı oluşturabileceğini anlattı.

Zindancı, çocuk, yaşlı, gebe ve açık tenli kişilerin güneş yanığına karşı daha duyarlı olduğunu dile getirerek, “Güneşin dik açılarda geldiği saatlerden kaçınılması, açık havada geçirilen sürelere dikkat edilmesi, geniş kenarlı şapkalar, güneş gözlükleri, kıyafetlerin ince fakat deriyi kapatır şekilde olması alınabilecek basit önlemler. Ayrıca güneş koruyucu öneriyoruz. Güneş koruyucusu 50 faktör olmalı ve 3-4 saatte bir yenilenme kaydıyla sadece yüze değil el, kol ve göğüs gibi güneşi gören bölgelere sürülmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Güneş yanıklarında şiddetli reaksiyon yaşayanların uzman hekime başvurmaları gerektiğini dile getiren Zindancı, uygun tedavi yöntemleri ile birkaç gün içinde şikayetlerinin sona ereceğini kaydetti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Zincirleme trafik kazası! 6 araç çarpıştı: 14 yaralıZincirleme trafik kazası! 6 araç çarpıştı: 14 yaralı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir