Balkanlar’da Kosova ve Sırbistan’ı karşı karşıya getiren olay! Polisler gözaltına alındı, ‘kaçırılma’ iddiası ortalığı karıştırdı

Sırbistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Sırbistan Polisi Terörle Mücadele Özel Birliklerince Kosova polisi olduğu belirtilen 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Kosova ise polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını savunuyor.

Şüphelilerin silahlı olduğu, yanlarında harita ve yön bulma araçları bulunduğu aktarılan açıklamada, “Sırbistan polisinin etkili operasyonu neticesinde, Sırbistan’a giren ve bulunan deliller ışığında eylem planında olan Kosova polisinin, Sırbistan’ı istikrarsızlaştırmak ve çatışmayı tetiklemeyi amaçladığı ortadadır. Tüm bu parametreler, terör eylemini temsil etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

“POLİSLERİN KAÇIRILDIĞI İDDİASI”

Yaşananlar üzerine Kosova Başbakanı Albin Kurti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Kaçırılma olayı, Kosova’nın kuzeyindeki Tresave/Bare bölgesinde yaşandı ve Kosova topraklarının 300 metre içerisinde gerçekleşti. Polislerin, dün organize suç ve kaçakçılık liderlerinden birini temsil eden kötü şöhretli Milun Milenkovic’in gözaltına alınmasının intikamını almak için açıkça Sırp ordusu tarafından kaçırıldığından şüpheleniyoruz.”

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla da Sırbistan’ın, Kosova toprağına girdiğini savunarak, “Sırbistan, hiçbir anlaşma ve uluslararası norma uymayarak Kosova’nın 3 polis memurunu kaçırdı. Polis memurlarımız, Kosova topraklarının derinliklerinde, statik bir kontrol noktasında konuşlanmış ve olağan görevlerini yerine getirmişlerdir.” diye konuştu.

AA-20230614-31430178-31430176-SIRBISTAN_KOSOVANIN_POLISLERIMIZI_KACIRDILAR_IDDIASININ_DOGRU_OLMADIGINI_SAVUNDU

“SIRBİSTAN SINIRLARI İÇERİSİNDE YAKALANDI”

Sırbistan İçişleri Bakanlığı ise Kosova’nın iddia ettiğinin aksine bugün gözaltına alınan 3 Kosova polisinin Sırbistan sınırları içerisinde yakalandığını açıkladı. Sırbistan İçişleri Bakanı Sekreteri Zeljko Brkic, Sırbistan Polisi Terörle Mücadele Özel Birliklerince Kosova polisi olduğu belirtilen 3 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin başkent Belgrad’da basın toplantısı düzenledi.

Gözaltına alınan Kosova polislerinin silahlı olduğunu, yanlarında harita ve yön bulma araçlarının bulunduğunu ifade eden Brkic, “Bu kişiler Sırbistan topraklarında gözaltına alındı. Araçlarıyla Tresava-Batnjik sınırına gelen grup, Orahovo-Gnjilica yönüne doğru yaya devam etti. Polis, şüphelileri Gnjilica köyünde gözaltına aldı. Burası Raska Belediyesine bağlı, yani Sırbistan topraklarının bir kilometre içerisinde.” dedi.

Brkic, Sırbistan’ın hiçbir şekilde uluslararası anlaşmalara aykırı davranmadığını savunarak, gözaltılara ilişkin savcılıkla ortak hareket ettiklerini söyledi.

“KAÇIRMA OLAYI YOK”

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovic de Sırbistan polisinin şüphelileri ülke sınırları içerisinde gözaltına aldığını yineleyerek, “Bütün kanıtlarımız, uydu kayıtlarımız var. Gerekirse uluslararası soruşturma da açılsın. Sırbistan polisi, Kosova ile idari sınırı bir milimetre bile aşmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın, “Sırbistan, memurlarımızı kaçırdı” iddialarına ilişkin Petkovic, “Burada herhangi bir kaçırma olayı yok. Polisimiz, idari sınırı geçerek Sırbistan’da bulunan Raska Belediyesindeki ormanlık alanda belli ki terör eylemi yapmak için ilerleyen kişileri yakaladı.” diye konuştu.

Petkovic, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin her gün yeni krizler ürettiğini iddia ederek, Kurti’nin Kosovalı Sırpları Kosova’nın kuzeyinden sürgün etmek istediğini savundu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in ise Sırbistan Radyo ve Televizyonu’nda (RTS) haber programına katılarak, son yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulunması bekleniyor.

KOSOVA POLİSİ DE GÖZALTINA ALMIŞTI

Öte yandan, Kosova polisi, dün, NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) güçlerine ve Kosova polisine yönelik saldırıları organize edenlerden olduğu gerekçesiyle Sırp Milun Milenkovic’i Kuzey Mitrovica’da gözaltına almıştı.

Sırbistan ise Milenkovic’in gözaltına alınmasına tepki gösterirken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kurti’nin savaş çıkarmak istediğini iddia etmişti.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğun olduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanlarının göreve başlaması, 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar tarafından protesto edilmişti.

Bölgede protestoların sürmesi üzerine Kosova polisi ve KFOR, belediye binalarını tel örgülerle çevirmiş ve bölgedeki personel sayısını artırmıştı.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında arbede yaşanmış, 29 Mayıs’ta da belediye binalarını koruyan KFOR askerleri ile Kosovalı Sırpların karşı karşıya gelmesi sonucu 30 KFOR askeri yaralanmıştı.

2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak gören Sırbistan da ordusunu Kosova sınırına yerleştirme kararı almıştı.

Kosovalı Sırplar, talepleri yerine getirilene kadar belediye binası önünde düzenledikleri protestolara devam edeceklerini duyurmuştu.

Sırbistan yönetimi, Kosovalı Sırpların boykot ettiği ve katılımın yüzde 3’te kaldığı seçimlerin geçersiz olduğunu savunuyor. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
“Açlık tarikatı” soruşturmasında derinleşiyor: Yeni cesetler bulundu!
İstifa sorusuna dikkat çeken yanıt!İstifa sorusuna dikkat çeken yanıt!
Resmen haritadan silindi! Uzmanlar uyardı: Bir an önce…Resmen haritadan silindi! Uzmanlar uyardı: Bir an önce…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir