Baykar’dan Ukrayna fabrikası için 95 milyon dolar yatırım

 Türkiye’nin başlıca insansız hava aracı üreticilerinden Baykar’ın CEO’su Haluk Bayraktar, Ukrayna’da kuracakları fabrika için yaklaşık 95 milyon euro yatırım yapacaklarını ve fabrikanın 2025 yılı içinde tamamlanacağını açıkladı.

Baykar’ın Ukrayna’ya sattığı TB2 cinsi insansız hava araçlar, Ukraynalı güçlerin geçen yıl ülkelerini işgal eden, ekipmanca üstün Rus güçlere karşı koymalarını sağlamıştı.

Hâlâ devam eden savaşta Ukrayna’ya dron satmaya ve göndermeye devam eden Baykar, bu ülkede iki yıl içinde fabrika kurmayı planladığını geçen yıl açıklamıştı.

Bayraktar, savunma ve havacılık dergisi Defence News’da dün yer alan habere göre, Ukrayna’da kurmayı planladıkları fabrikanın TB2 ve daha ağır yük taşıyabilen Akıncı modellerini üretmesi için gereken izinleri hükümetten aldığını belirterek fabrikayı kurmak için 95.5 milyon doalr yatırım yapacaklarını ifade etti.

Bayraktar, şirketin LLC Avia Ventures iştiraki üzerinden yapacağı fabrikanın inşaatına yakında başlanacağına işaret ederek sahaya Temmuz ayında “elektrik verme” işlemi yapılacağını ifade etti.

Habere göre fabrika 2025 yılı içinde faaliyete geçecek.

 

 

Kaynak: Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir