Beyaz Saray’dan dikkat çeken Karadeniz açıklaması: Rusya sivil gemilere saldırabilir

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük çevrim içi basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kirby, Rusya’nın Ukrayna limanlarına saldırdığını ve tarımsal altyapıya zarar verdiğini kaydederek, Moskova’nın saldırılarını Karadeniz’deki sivil gemilere yönelik saldırıları da içerecek şekilde genişletebileceği uyarısında bulundu.

“İLAVE DENİZ MAYINLARI DÖŞEDİLER”

Koordinatör Kirby, şunları kaydetti:

“Elimizdeki bilgiler Rusya’nın Ukrayna limanlarının girişlerine ilave deniz mayınları döşediğini gösteriyor. Dün de Rusya’nın Ukrayna’ya ait olduğunu iddia ettikleri deniz mayınının tespit edilip patlatıldığına dair bir video yayınladığını gördük. Bunun Karadeniz’de sivil gemilere yönelik herhangi bir saldırıyı meşrulaştırmak ve ardından ‘sahte bayrak’ operasyonu kapsamında Ukrayna’yı suçlamak için koordinasyon içinde yürütülen bir çaba olduğuna inanıyoruz.”

Bu konudaki gelişmeleri yakından izleyeceklerini belirten Kirby, diğer yandan Rusya’ya Tahıl Koridoru Anlaşması’na geri dönme çağrılarını yineledi.

MİSKET BOMBALARI UKRAYNA’NIN ELİNDE

Kirby, ABD tarafından verilen misket bombalarının Ukrayna’ya ulaştığını ve sahada konuşlandırıldığını teyit etti ancak detaylar için Ukraynalıların bilgi vermesinin doğru olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Ukraynalıların misket bombalarını “uygun ve etkin” şekilde kullandığını söyleyen Kirby, bunun Rusya’nın savunma manevraları üzerinde etkisi olduğunu ifade etti.

Kirby, ayrıca, farklı kanallardan ulaştıkları Kuzey Kore’nin, sınırı geçen ABD’li askerle ilgili herhangi bir yanıt vermediğini kaydetti. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Feci kaza! Tırla çarpıştı: Ölü ve yaralı varFeci kaza! Tırla çarpıştı: Ölü ve yaralı var
Mahmut Abbas ve Binyamin Netanyahu Ankara'ya gelecekMahmut Abbas ve Binyamin Netanyahu Ankara’ya gelecek
Dışişleri: En güçlü şekilde lanetliyoruzDışişleri: En güçlü şekilde lanetliyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir