Çanakkale’de orman yangını… 24 saattir kontrol altına alınamıyor: 6 köy boşaltılacak!

Çanakkale’nin merkeze bağlı Kızılkeçili köyünde çıkan orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Rüzgarın da etkisiyle alevler büyürken, itfaiye ekipleri aralıksız olarak yangına müdahale ediyor.

Havanın aydınlanmasıyla birlikte de havadan yangın söndürme helikopterleri müdahaleye başladı. Yangının kontrol altına alınması için 15 helikopter, 6 uçak, karadan 109 arazöz, 14 iş makinesi, 543 personelle müdahale ediliyor. Öğleye doğru şiddetini arttıran rüzgar nedeniyle alevler Çanakkale-Çan kara yoluna ulaştı. Çanakkale-Çan kara yolu ulaşıma kapatıldı.

Vatandaşların geçmesine izin verilmezken, Çanakkale Valiliği yerleşim yerlerini tehdit eden 6 köyü boşaltma kararı aldı.

q1

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Konu ile ilgili Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada, “Çanakkale merkeze bağlı Kızılkeçili, Yukarı Okçular, Musaköy, Özbek ve Kemel köyü civarında devam eden orman yangını rüzgarın etkisiyle şiddetini artırmıştır, havadan ve karadan söndürme çalışmaları devam etmektedir. Kemel, Kayadere, Işıklar, Dörtyol, Kurşunlu ve Mareşal Fevzi Çakmak Köyleri ile Damyeri mevkiinde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliği açısından evlerini boşaltmaları önem arz etmektedir. Vatandaşlarımız, valiliğimizce tahsis edilen tesislerde misafir edileceklerdir. 112 ve UMKE Sağlık personelleri köylerde sağlık hizmetine devam etmektedir.” denildi.

q2

Yangın ekiplerin yoğun çalışmalarıyla 24 saattir kontrol altına alınmaya çalışılıyor. (İHA)

Çanakkale’de orman yangını! Hayvanlarını sırtlarında taşıyarak kurtardılar

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir