Cevdet Yılmaz: Eylül’de açıklanacak OVP önemli

Ankara’da gerçekleştirilen ve iş dünyasının da katıldığı “Ekonomi ve İstişare toplantısı”nda konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Eylül ayında açıklanacak Orta Vadeli Program’ın önemli bir işlev göreceğini söyledi.

Yılmaz “Doğru politikalar izlenmesi gerektiği konusunda anlayış birliği var” ifadesini kullandı. 

Cevdet Yılmaz’ın açıklamaları şöyle;

“2023 Yılı 2. Yarıyıl Ekonomi ve İstişare Toplantısı’nda finansal ve fiyat istikrarının altı çizildi. Siyasi istikrar olmadan ekonomide istikrar olmuyor, öngörülebilirliğin artırması toplantıda önemli maddelerden biriydi. Eylül’de paylaşacağımız OVP’nin önemli bir işlev göreceğini düşünüyoruz. Doğru politikalar izlenmesi gerektiği konusunda anlayış birliği var. Bütçe açığının azalması için Kamu’da harcama tedbirlerinin alınması çok önemli.

İç tasarruf oranlarını artırırsak cari açığı aşağıya çekmiş olacağız. Vergi konusunda görüş birliği var, reform beklentisi var. Toplumun bütün kesimleri vergi reformu bekliyor.”

Yılmaz ekonominin genelinde uygulanan yavaşlatma adımında üretim ve ihracatın istina olduğunu söyledi. Yılmaz “Para ve maliye politikalarının yanı sıra yolumuza yapısal reformlarla devam edeceğiz. Finansmana erişim konuşuldu, ihracatı, yatırımı ve üretimi artıracak noktalarda sıkıntı bulunmuyor.” dedi.

 

Kaynak: Haber Global

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir