CHP’den “asgari ücret zammı” açıklaması

Özel sektörde çalışan 7 milyon, dolaylı olarak ise milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı için ilk toplantı dün yapıldı. İkinci toplantı tarihi de netleşirken muhalefetten asgari ücrete ilişkin ilk teklifi geldi. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba asgari ücretin en az 12 bin 751 TL olması gerektiğini söyledi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada, yeniden belirlenecek asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“5 AYLIK KAYIP KARŞILANMALI”

Yeni asgari ücretin 12 bin 751 TL ila 14 bin TL arasında belirlenmesi gerektiğini belirten Ağbaba, şunları kaydetti:

Yılbaşından bugüne, asgari ücretlinin 96 dolar kaybı var. Haziran ayı itibarıyla asgari ücretlinin dolar karşısındaki kaybı 96 dolara kadar yükseldi. 96 doların TL karşılığı ise 2 bin 270 TL. Eğer asgari ücrete yeni bir zam yapılacaksa önce asgari ücretin 5 aylık kaybının karşılanması ve daha sonra yeni asgari ücretin bu kayıpla birlikte yeniden belirlenmesi gerekir.

Yani asgari ücrete yapılacak olan zam, 8 bin 560 TL üzerinden değil, 10 bin 776 TL üzerinden belirlenmelidir. Bununla da yetinilmemeli, mevcut asgari ücret karşısında bugün olması gereken 10 bin 776 TL’ye de en az yüzde 30 zam yapılmalıdır. Yoksa mevcut 8 bin 506 TL üzerinden asgari ücrete yapılacak zam, asgari ücretlinin ne 5 aylık kaybını tam olarak karşılayabilir ne de gelecek 6 ay boyunca asgari ücreti açlık sınırının üstünde tutabilir.

Bu durumda asgari ücret, 12 bin 751 TL ile 14 bin 8 TL arasında bir rakama denk gelmelidir. Bunun altında verilecek bir rakam ne asgari ücretlinin 5 aylık kaybını karşılar ne de gelecek 6 ay boyunca açlık sınırının üstüne taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir