Dolar ve euro’daki yükseliş sürüyor… Gözler Fed’de!

Dolar kuru yeni haftaya yüzde 0,95 artışla 23,60 TL’den başlarken, euro ise 25,4521 TL’den başlıyor. Bu hafta yoğun veri akışı izlenecek. Öte yandan yeni ekonomi kadrosu hemen hemen şekillendi. Atılacak adımlar bekleniyor.

Dolar kuru geçtiğimiz haftayı 23,40 TL civarında kapatmıştı. Bugünkü açılışla birlikte Türk Lirası dolar karşısında yüzde 17 değer kaybetmiş oldu.  

Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevini cuma günü Şahap Kavcıoğlu’ndan devrealdı. Şahap Kavcıoğlu ise BDDK Başkanlığına geçiş yaptı. 

Piyasalar yeni ekonomi yönetiminin ne adımlar atacağını ve bu adımları atarken elinin ne kadar rahat olacağını görmeyi bekliyor. Yeni TCMB Başkanı Gaye Erkan’ın ilk büyük sınavı önümüzdeki hafta Perşembe günü TCMB politika faiz kararında olacak. Yeni Başkan Gaye Erkan, enflasyonu azaltmak ve Türk Lirası’nı cazip kılmak için faizi artırabileceği tahmin ediliyor.

Bu hafta döviz kurları için kritik bir hafta çarşamba günü ABD Merkez Bankası(Fed), Perşembe günü ise Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararlarını açıklayacak. 

Fed ve ECB’nin politika faizinde herhangi bir değişiklik yapmamaları bekleniyor. 

İçerde ise bugün cari açık rakamları izlenecek. Cari dengenin nisan ayında 4,5 milyar olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Yıllık cari açığın ise 45,5 milyar dolar düzeyinde olması bekleniyor. 

 

Kaynak: Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir