Faiz arttı konut talebi düştü!

Sabah Gazetesi’ne konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, son üç yılda fahiş bir şekilde artış gösteren konut fiyatları ve kiralarıyla ilgili yeni, değerlendirmelerde bulundu. Aşa, fiyatların düşeceğini ifade ederken, “Deprem konut piyasasında şok etkisi yarattı. Ancak fiyatlar artmadı. Eski yapılarda fiyatlar oldukça düştü. Yeni binalarda fiyatlar henüz düşmedi ama satış yok, talep yok. Birkaç aydır konut satın alma taleplerinde ciddi düşüş var. Eğer bu talep azlığı devam ederse yeni binalarda da satılık evlerin fiyatları düşecek” şeklinde konuştu.

Talebin azalması sebebiyle konut piyasasındaki fiyatların da düşeceğini söyleyen Aşa, “Şu anda zaten konutla ilgili büyük beklentiler bitti. Artık yatırım aracı olarak görülmemeye başlandı, o piyasa yok artık. Müteahhit maliyet hesabı yapamadığı için yeni inşaat yapmıyor. Ellerinde kalan yeni daireleri düşük fiyattan satarlarsa yeni inşaatları için sermaye bulamama endişesi taşıyorlar” diye konuştu.

FAİZ ARTTI, SATIŞLAR VE FİYATLAR DÜŞTÜ

Sabah’ın haberine göre; İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (ISTEB) Koop Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Özcan, “Faizlerin artmasıyla konut fiyatlarında düşüşler başladı” dedi. Özcan, vatandaşların konutu yatırım aracı olarak gördüklerini fakat şu anda altın, dolar, euro gibi alternatif yatırım araçlarına bakıldığı zaman konutun değerinin düştüğünü söyledi.

 

Kaynak: Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir