İslam Memiş, gram altın için yatırımcının bakması gereken yeri gösterdi: Bunu yapmazsanız…

Finans analisti İslam Memiş, gram altın, dolar, euro, Borsa İstanbul, ons altın, ons gümüş ve gram gümüş tahminleri yaptı.  Memiş, ilk olarak Borsa İstanbul, dolar-euro değerlendirmelerini yaptı: 

“Borsa İstanbul 8490 puanda. Yüzde 1.87’lik değer artışı var. Yukarı yönlü hareketlerini devam ettiriyor. Bence giriş için uygun seviyeler değil. Ekim 15’ine kadar kendime süre tanıdım. 7500 altına sarkmadan kademeli alım yapmayacağım. Beklemeye devam ediyorum. Elimde TL ile giriş yapacaksam, euro, altın ve gümüş gibi emtialar sert geriledi. Orada maliyet düşüş olduğu için borsadaki yükselişlere göre kar etme olasılığım yüksek. Halka arzlar devam ediyor. Bir fon oluşturulacak. Büyük ihtimalle emeklilik fonu olacak ve kıdem tazminatı fonu gibi değerlendirilecek. Bu da Borsa İstanbul’a destek verecek fonlar arasında. Borsayı uzun vadede desteklemeye devam edecektir. 2024 için Borsa İstanbul’da 15 bin puanı ifade ettim ancak ekim ayı içindeki düşüşler gerçekleşmeden giriş yapmayı düşünmüyorum. 7900, yukarıda 8500 aralığını takip edeceğim.

Dolar kuru 27.43. Yavaş da olsa trend yukarı. Yıl sonundaki öngörümüzde değişiklik yok. Dövizle ticaretle yapanların 2024 yılında 30 lira gündeme gelecektir. 45 lira seviyesi de sürpriz olmayacaktır. Euro dolar paritesi dolar endeksindeki hızlı yükselişle birlikte doların karşısındaki tüm yatırım araçlarında sert düşüşler var. Kısa vadedeki baskılanma sanırım iki hafta daha devam edecek. Aşağıda 1.0350 gündemde. yeni bir trend, yeni bir bant aralığı. Fed’in yönlendirmesi doların gücüne güç kattı. İki faiz toplantısı daha var yıl sonuna kadar. Birinde 25 baz puanlık artış olacak. İki haftalık süreçte bu baskılanma devam edecektir diye tahmin ediyorum.”

İslam Memiş, gram altın, ons altın, gram gümüş ve ons gümüş tahminlerini ise şöyle açıkladı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir