Mortadelo ve Filemon’un çizeri ünlü İspanyol karikatürist Talavera hayatını kaybetti

Döneminin en önemli İspanyol karikatüristlerinden olan Talavera’nın ölümü ülkede büyük üzüntü yarattı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “Nesiller boyunca hayata çok daha eğlenceli hala getirdiniz. Sizi özleyeceğiz” yorumunda bulundu.

Mortadelo ve Filemon'un çizeri ünlü İspanyol karikatürist Talavera hayatını kaybetti - Resim : 1

FRANCISCO IBANEZ TALAVERA KİMDİR?

15 Mart 1936’da Barelona’da doğan Talaveraz, çizgi romanlara o kadar tutkuluydu ki ilk karikatürünü 11 yaşındayken yayınladı. 1957 yılında tam zamanlı karikatürist olmaya karar verip bankadaki işinden ayrıldı. Ailesiyle ters düştü. 1958 yılında Sherlock Holmes’un bir parodisi olarak Mortadelo ve Filemon’u yarattı.

Ayrıca 13 Rue de Percebe ve Rompetechos gibi başka çizgi roman serileriyle de dikkatleri üzerine çekti. Hayatı boyunca eserleri 30 milyondan fazla kopya sattı.

Yazar Jordi Canyissa, “Ibanez, İspanyol popüler kültüründe son derece önemlidir. Çizgi romanları İspanya’da Fransa’daki Asterix, Belçika’da Tintin neyse o kadar popülerdi. Nesiller onun hikayelerinden okumayı öğrendi, çizgi romanlarına güldü. Her şeyi abartılı bir mizahla sundu. Çizim stili çok yönlü ve dinamikti” dedi.

Talavera’nın efsane çizgi romanı Mortadelo ve Filemon, 2014 yılında İmkansız Görev amacıyla animasyon olarak filme de çekilmişti.

Kaynak: Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir