Muş’ta 2023 biçerdöver günlük ücretleri ve mevsimlik işçilerin günlük yevmiyesi belli oldu

Muş Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Tahsin Kılıç başkanlığında, Varto Ziraat Odası Başkanı Abdulbari Han, Bulanık Ziraat Odası Başkanı Nevzat Taşdemir ve Korkut Ziraat Odası Başkanı Mahsup Uslu’nun katılımıyla yapılan toplantıda, 2023 yılı biçerdöver fiyatları ile mevsimlik işçilerin alacağı yevmiyeler belirlendi.

Toplantının ardından konuşan Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Tahsin Kılıç, “2023 yılı biçerdöver fiyatlarının belirlenmesi için ilçe başkanlarımızla yapmış olduğumuz toplantı neticesinde ortak karar aldık. Biçim ücretlerini belirlerken hem çiftçimizi hem de biçercileri mağdur etmemek için çaba sarf ettik. Tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıda, kentte dekar başına uygulanacak biçerdöver biçim ücreti, yağmurlama ve damlama sulama alanlarında 60 lira, salma sulama alanlarında 70 lira, kuru tarım alanlarında ise 40 lira olarak belirlendi.

Biçerdöverin samansız düz biçim fiyatının dekar başına kuru tarımda 110 lira, sulu tarımda 130 lira olarak uygulanması kararı alınan toplantıda mevsimlik tarım işçilerinin günlük yevmiyeleri de 500 lira olarak belirlendi.

 

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir