Petrol fiyatlarında hızlı düşüş

Ancak, söz konusu düşük seviyelerden yararlanmak isteyen yatırımcıların kar alımlarıyla fiyatlar, bugün yeniden yükselişe geçti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC), Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar toplam 1,3 milyon varil arz kesintisi yapma kararını onayarak, grubun mevcut kesintilerinde bir değişiklik yapmaması da yılın son çeyreğinde beklenen talep artışına rağmen arzın daralmaya devam edeceği endişelerini alevlendirerek fiyat artışlarını destekliyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları, dün piyasa koşullarını değerlendirmek üzere çevrim içi düzenledikleri 50’inci Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) Toplantısı’nda bir ara geldi.

OPEC’ten yapılan açıklamada, Rusya ve Suudi Arabistan’ın toplantı öncesi duyurdukları kesinti kararları teyit edildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, dün toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Rusya’nın “eylül ve ekimde devreye giren günlük 300 bin varil düzeyindeki gönüllü petrol ihracat kesintisini” yıl sonuna kadar devam ettireceğini duyurdu. Novak, ülkesinin gönüllü petrol üretim kesinti kararını, gelecek ay gözden geçireceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir