Rekortmen Şahika Ercümen yeni hedefini açıkladı: “111 metre imkansız değil”

Milli sporcu Şahika Ercümen, Bahamalar’da düzenlenen Dünya Serbest Dalış Kupası’nda 100 metre dalışta Türkiye rekorunu kırdı. Ercümen, 3 dakika 14 saniyede 100 metreye dalarak yeni rekorun sahibi oldu. Milli sporcu, Türkiye serbest dalış tarihinde kadınlar ve erkeklerde sabit ağırlıkla 100 metreye inen ilk sporcu unvanını da elde etti.

Çok özel ve anlamlı bir başarı elde ettiğini ifade eden Ercümen, “Şu an tabii duygularım çok yoğun. Bu, ülkemizin 100’üncü yılında da olduğu için çok daha anlamlı benim adıma. Bir dalgıcın da 100 metreyi geçmek, her zaman hedefidir. Bunu başaran ilk Türk olarak tarihe geçmek, çok özel ve anlamlı. Şu anda duygularım tarifsiz. Dalış bittikten sonra saatlerce ağladım. İnşallah başarıların devamı da gelecek” diye konuştu.

“111 METRE İMKANSIZ DEĞİL”

Aynı organizasyonda sabit ağırlıkta 111 metreye inerek dünya rekoru kıran Slovenyalı sporcu Alenka Artnik’in başarısının imkansız olmadığını aktaran Ercümen, “Alenka benim çok sevdiğim bir arkadaşım ve çok başarılı bir sporcu. Açıkçası ulaşılamaz dereceler değil. Bunu da her yaptığım antrenmanlarda daha iyi gözlemliyorum. Bu dereceler uzak değil. Yeni bir dünya rekoru gelecek ama hangi kategoride gelecek, şu an daha netleşmedi” diye konuştu.

“SPORA ARA VERMEYİ DÜŞÜNDÜM”

Yıllardır bu sporun içinde olduğunu ve geçtiğimiz yıl ara vermeyi düşündüğünü ancak Cumhuriyetin 100’üncü yılında kendisini sorumlu hissettiğini vurgulayan Ercümen şöyle konuştu:

“Açıkçası çok uzun yıllardır bu sporu yapsam da maddi ve manevi bir yıpranmışlık var. Geçtiğimiz sene aslında ‘Acaba biraz ara mı versem’ diye düşündüm. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bir Cumhuriyet kadını olarak kendimi sorumlu hissettim. Bu yüzden de bu sene bütün her şeyi başarma hedefi koydum kendime. Yıl sonuna kadar yarışmalar devam edecek. Dünya Şampiyonası’nda hedefim, ülkemize madalya kazandırmak. Bu benim için çok önemli.”

Çok yoğun bir tempoda çalıştığını ve uzun süre ailesinin yanı sıra sevdiklerinden uzak kaldığını belirten milli sporcu, “Ben her seferinde rekor kırıyormuşum gibi geliyor ama süreç hiç öyle değil. Sayısız denemeden ve başarısızlıktan sonra başarı geliyor. Rekor kıramayınca sosyal medyadan ‘rekor kıramadım’ diye paylaşmıyorum. Bir rekorun öncesinde yüzlerce dalış var. Benim için dersler içeren dalışlarım oluyor. Bu aslında bir sürü rekor değil, benim için bir yolculuğun tamamı” dedi.

“BU AN İÇİN 2 YIL ÇALIŞTIM”

Geçtiğimiz yıl yine Bahamalar’da sabit ağırlıkla 94 metreye dalan ve 100 metre dalış hedefi için o günden bu yana çalıştığını ifade eden Ercümen, zorlu bir yılı geride bıraktığını ve buna rağmen hedefini başardığını vurgulayarak, “Geçtiğimiz sene, 94 metre ile Türkiye rekorunu kırmıştım, o zaman da en derin derecelerden bir tanesiydi. Bizde 1 metre bile geçmek, 1 sene çalışma gerektirebiliyor. Benim geçen seneden beri böyle bir hedefim vardı.

Çalışmalarımın ardından bu dereceye ulaşmak, büyük bir ivme diyebiliriz. Her sene, derecenizi 5-6 metre artıramayabilirsiniz. İnişleri ve çıkışları olan bir süreçti. 2 senedir bu 3 dakikalık dalış için hazırlanıyorum. Bu 3 dakikalık dalış için aslında 20 sene emek verdim diyebiliriz. Biz aradığımız desteği ülkemizde zor bir süreçten geçtiği için bulamamıştık. Yarışmaya ben tek başıma gittim, paletim kırıldı ve ödünç aldığım palet ile yarışmak zorunda kaldım. Aksiliklerin olduğu bir süreçti. Her şeye rağmen 2 sene önce verdiğim karardan vazgeçmedim, pes etmedim ve 2 sene sonunda bu dalışı başarabildik” şeklinde konuştu.

Spor haberleri

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir