SON DAKİKA | Kahramanmaraş’taki temel atma törenine damga vurdu! Galatasaray’a teşekkür etti, çağrı yaptı: Bu kadar tribünlerden paralar geliyor

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’taki kentsel dönüşüm temel atma törenine canlı bağlantıyla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı açıklamada dikkat çeken ifadeler kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle;

“Asrın felaketi olan depremlerin üzerinden 6 aydan fazla süre geçti. Sadece ülkemizin değil, insanlık tarihinin en yıkıcı doğal afetlerinden birini yaşadık. Eşimiz, dostumuz, çocuğumuz, akrabamız, komşumuz olan 50 binden fazla canımızı yalnızca bir gecede toprağa verdik. Depremden hemen sonra afetzede illerimizi farklı vesilelerle ziyaret etmiş, devletimizin tüm imkanlarıyla sizlerin yanında olduğunu ifade etmiştik. Seçim döneminde de deprem bölgesinden elimizi hiç çekmedik. Sahada yapılan çalışmaları, ihtiyaçları, sıkıntıları bizzat takip ettik. En acil olanlarından başlamak suretiyle depremzedelerimizin ihtiyaçlarını süratle gidermeye çalıştık. Tespitlerimize göre Maraş’ın neredeyse 3’te biri oturulamaz hale gelmişti.

Şehrimizde yapılması gereken deprem konutu sayısı 19 bin 418’dir. Köy evleri ve ahırlarla birlikte bu rakam 29 bin 47’ye ulaşıyor. Deprem bölgesinde ise toplam 680 bin konutun ve 170 bin ahır, depo, iş yeri gibi bağımsız bölümün inşa edilmesi gerekiyor. Bu ağır tablo karşısında asla ümitsizliğe kapılmadık. Bir taraftan enkaz kaldırma çalışmalarını yürütürken, diğer taraftan evleri, iş yerleri yıkılan insanlarımızı yeni yuvalarına kavuşturmak için hemen kolları sıvadık. 325 konteyner kentte 178 bin 350 konteynerin kurulumu yapılmıştır.

“15 AĞUSTOS’A KADAR TESLİM EDECEĞİZ”

15 Ağustos’a kadar tesislerde ve çadırlarda kalan az sayıdaki vatandaşımızı konteynerlere yerleştirmiş olacağız.

Şimdiye kadara 180 bin konutun ihalesi gerçekleştirildi. İnşaatlar hızla yükseliyor. Yerinde dönüşüm projesini başlattık. Uygun şartlarda kredi desteği içeren projemiz için vatandaşlarımız başvuru yaptı. 160 binden fazla insanımız yerinde dönüşüme başvurdu. Aralarında 20 binden fazla Maraş’lı vatandaşlarımız vardırdı.

Depremde hasar gören illerimizde şehir meydanlarını hükümet olarak biz yapacağız. Şehirlerimizi daha görkemli ve daha ferah şekilde inşaa edeceğiz.

Yaşadığımız her felaket bize alınması gereken tedbirleri tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hiç şüphesiz bu önlemlerin başında kentsel dönüşüm gelmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan beri bu meseleyi sürekli işledik, sürekli gündemde tutmaya çalıştık. Özellikle çarpık ve sağlıksız kentleşmenin yaygın olduğu illerde bunun tercihten öte bir zorunluluk olduğunu ifade ettik. Başbakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımız döneminde TOKİ vasıtasıyla Türkiye’nin yapı stokunun yenilenmesi için çok yoğun çaba harcadık. TOKİ bugüne kadar ülkemiz genelinde 1 milyon 200 bin proje üretti. Konut projeleriyle birlikte, evlatlarımızın eğitim gördüğü okulları, hastaneleri, kamu kurumlarını ve nice binayı TOKİ eliyle yeniden inşa ettik.

“TOKİ ALNININ AKIYLA ÇIKTI”

gdfgdg

TOKİ binaları ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmadı, TOKİ alnının akı ile çıktı depremden. Bu süreçte Türkiye’deki sığ muhalefet anlayışının ülkemize ödettiği bedelleri görme fırsatı bulduk. Ne zaman adım atsak CHP hep karşımıza dikildi. Takoz koyan bu ekip doğrudan insan hayatını ilgilendiren bu meseleyi bile engellemeye kalktı. Kentsel dönüşüme rantsal dönüşüm diyerek projelere kara çaldılar. Kendileri ile aynı ideolojiye sahip meslek kuruluşları ile projeleri mahkemeye götürdüler.
Saldırganlıklarının gerisinde iş bilmezlikler değil, halk düşmanlığı vardır. “

GALATASARAY’A TEŞEKKÜR ETTİ, DİĞER KULÜPLERE ÇAĞRI YAPTI: “BU KADAR TRİBÜNLERDEN PARALAR GELİYOR”

Konuşmasının sonunda Galatasaray Spor Kulübü’nün desteğiyle ilgili konuşan Erdoğan Sarı-Kırmızılı camiaya teşekkür ederken; diğer kulüplere de çağrı yaptı. Erdoğan “Galatasaray Spor Kulübü’nü bu 250’lik ilk adımla tebrik ediyorum. Tabi Kayseri’yi bir kenara koymak doğru olmaz. Kayseri bakalım bu işe kaç konutla katılacak? Ama diğerlerini de Fenerbahçe, Trabzon, Beşiktaş’ı da bekleyeceğiz. Bakalım kaç konutla bu yarışın içinde yer alacaklar. Hayırda yarış bu başka bir şey değil. Bu kadar tribünlerden paralar geliyor. Öyleyse bunların bir kısmını buralara aktaralım.” diye konuştu.

“EN AZ GALATASARAY KADAR BURAYA YARDIM EDERİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri sonrası araya giren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki “Kayserispor’dan özellikle yardım etmesini istiyorsunuz. Emriniz olur. İnşallah biz de Kayserispor olarak en az Galatasaray kadar buraya yardım ederiz efendim” dedi.

gfdgdfg

Erdoğan da bunun üzerine “Aynı renkleri taşıdığınız için mi söylüyorsun bunları” diye yanıt verirken, tören alanındaki yüzleri gülümsetti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
 Aşırı sıcaklar geri mi dönüyor? Aşırı sıcaklar geri mi dönüyor? “46 dereceleri göreceğiz”
'Daha ilk maaşını alamadan...' Dramı akrabaları anlattı!‘Daha ilk maaşını alamadan…’ Dramı akrabaları anlattı!
3 ilde denize girmek yasaklandı! 3 ilde denize girmek yasaklandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir