Son dakika | MKE fabrikasında patlama sonrası yangın çıktı! Ankara Valisi Şahin: ‘Durum tamamen kontrol altında’

Son dakika haberi: MKE’nin Ankara’nın Kayaş ilçesinde yer alan kapsül fabrikasının mühimmat deposunda patlama gerçekleşti.

1’İ AĞIR 4 YARALI

Patlamada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLADI! “YANGIN ÇIKTI, İŞÇİLER TAHLİYE EDİLDİ”

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Patlama sonrası çıkan yangına müdahale edilerek bölgede önlem alındı” açıklamasında bulundu. Köse ayrıca “Üzücü bir olay yaşandı. 4 çalışanımız yaralandı, hastaneye kaldırıldı. İşçilerin tamamı tahliye edildi. Yangın ormanlık alana sıçraması önlendi. Yerleşim yerine de uzak bir bölge” bilgilerini verdi.

PATLAMALAR DEVAM ETTİ! “SUYLA REAKSİYONA GİREN MALZEMELER SEBEBİYLE…”

Ankara İtfaiyesinden yapılan açıklamada ise “Kapsül bölümünde patlamalar devam ediyor, suyla reaksiyona giren malzemeler sebebi ile müdahalede güçlük yaşanıyor. Yangın ormanlık alana sirayet etti, söndürme çalışmaları devam ediyor” dendi.

1

BAKAN YERLİKAYA’DAN PAYLAŞIM

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya patlamaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “MKE Kapsül Fabrikası’nda saat 10.52’de meydana gelen patlamada maalesef 4 işçimiz yaralandı. Emniyet, itfaiye, AFAD ve 112 Acil ekiplerimiz bölgede. Yaralılarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum. Gelişmelerle ilgili kamuoyu bilgilendirilecektir” ifadelerine yer verdi.

3

BAKANLIK: ‘PATLAMA SONRASI ACİLEN TOPLANDI’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ankara’daki patlama ile ilgili yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Ankara’nın Mamak ilçesinde Kayaş semtindeki Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Kapsül Fabrikası’nda bir patlamayla ilgili Kaza Araştırma Komisyonu acilen toplanmış ve koordinasyon ekibi oluşturulmuştur. Olayla ilgili gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmıştır.”

BAKAN TUNÇ: ‘SORUŞTURMA BAŞLATILDI’

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Makine Kimya Endüstrisi’nin Ankara Kayaş’taki kapsül fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili adli soruşturma başlatılmıştır” dedi.

2

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamada, MKE’nin Kayaş’taki kapsül fabrikasında yangın meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, “Yangın sonucu dört işçimiz yaralanmıştır. Derhal hastaneye sevk edilen yaralılarımızın sağlık durumları iyidir. Çıkan yangın kısa sürede kontrol altına alınarak bölgenin emniyeti sağlanmış ve olayla ilgili adli ve idari soruşturma
başlatılmıştır.” ifadesi kullanıldı.

MSB daha sonraki açıklamasında yangının söndürüldüğünü duyurdu.

2 CUMHURİYET SAVCISI GÖREVLENDİRİLDİ

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Kapsül Fabrikasında meydana gelen patlama olayı ile ilgili olarak işin gerçeğini tespit etmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında 2 Cumhuriyet savcısı görevlendirildi.

ANKARA VALİSİ ŞAHİN: ‘DURUM TAMAMEN KONTROL ALTINDA’

Ankara Valisi Vasip Şahin ise şunları ifade etti:

“Sebebinin belirleme çalışmaları sürdüğü bir patlama oldu. 4 işçimiz yaralandı, işçilerimiz şu anda tedavi altında ve bilinçleri açık. Şu an itibari ile durum tamamen kontrol altına alındı ancak ekipler hala önlem amaçlı olay yerinde. Yangının çıkış nedeni ile ilgili teknik inceleme devam ediyor. Patlama yanındaki binalara bile etki etmedi. İçerde de 2-3 bölümde etkili oldu diğer bölümlerde etkisi olmamış. Patlama AR-GE biriminde meydana geldi. Durum şu itibari ile endişe verici olmaktan çıkmıştır. Şu anki verilere göre sabotaj ihtimalini değerlendirmiyoruz.”

ELMADAĞ’DAKİ FABRİKADA DA PATLAMA OLMUŞTU

Öte yandan geçtiğimiz ay da MKE’nin Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda dinamit lokumu hazırlanırken patlama yaşanmıştı. Dinamit lokumu hazırlanırken meydana geldiği belirtilen patlamada 5 işçi şehit olmuştu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Rusya, Türkiye'ye 2 amfibi yangın söndürme uçağı gönderdiRusya, Türkiye’ye 2 amfibi yangın söndürme uçağı gönderdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir