Tapuda tescilli Hazinenin yerini satın almak/kiralamak istiyorum. Nereye başvurmalıyım?

Tapuda tescilli Hazinenin yerini satın almak/kiralamak istiyorum. Nereye başvurmam gerekir?

*Tapuda tescilli Hazine taşınmazlarını satma/kiralama görev ve yetkisi, milli emlak idaresine ait bulunduğundan, bu konuda taşınmazın bulunduğu yerin yetkili milli emlak idaresine/Milli Emlak Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

Tapu işlemlerini yurt dışında da yapabilir miyim?

Evet. Halihazırda Berlin Başkonsolosluğu’nda bulunan Tapu ve Kadastro Temsilciliğine başvurarak Türkiye’ye gelmeden tapu işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Hangi ülkelerde tapu işlemlerimi yapabilirim?

Mevcut durumda yalnızca Berlin Başkonsolosluğu’nda Tapu ve Kadastro Temsilciliği bulunmakta olup, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte on ülkede on iki temsilcilik açılarak tapu hizmetleri verilecektir.

Yabancı kişiyim, Türkiye’de taşınmaz işlemlerim için hangi evrakları hazırlamalı ve nasıl bir yol izlemeliyim?

Yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinim işlemlerine ilişkin soru ve cevaplara, Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı https://www.tkgm.gov.tr/yabancii-db-sikca-sorulan-sorular bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Türk Vatandaşlığı Kazanmak İçin ne yapmalıyım?

Yabancı gerçek kişilerin taşınmaz edinimleri, vatandaşlık edinmek için şartlar ve diğer ilgili sorulara, Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı https://www.tkgm.gov.tr/yabancii-db-sikca-sorulan-sorular bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yabancı Gerçek ve tüzel kişilerin taşınmaz edinimine ilişkin istatistiki veri talebini nasıl yapabilirim?

Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatta yer alan özel hayatın gizliliğine ve kişisel verilerin korunmasına ilişkin hükümler göz önüne alınarak hazırlanan raporlaştırılmış veriler, Yabancı İşler Dairesi Başkanlığınca ilgisini ispat eden kişilere söz konusu genelge çerçevesinde verilebilir. Başvuru sahibinin gerçek kişi, tüzel kişi durumlarına göre veri talebin nasıl olacağına ilişkin bilgilere https://www.tkgm.gov.tr/yabancii-db/veri-talepleri-giris linkinden ulaşabilirsiniz.

Yabancı gerçek kişiyim, YKN ve E-Devlet şifrem yok, tapu işlemlerim için Webtapu sistemini nasıl kullanabilirim?

Web Tapu Sistemi Yabancı portalına giriş yapmak için https://webtapu.tkgm.gov.tr/ adresi kullanılır. Açılan sayfada “FOR FOREIGNER” alanına tıklanarak Yabancı Portalı giriş sayfası açılır.  İstenilen bilgilerin ne şekilde girileceği işlemlere ne şekilde yön verileceğine ilişkin bilgilere Web Tapu sistemi kullanım kılavuzları ve uygulama videolarının bulunduğu Web Tapu portalı ana sayfada bulunan “DUYURULAR” bölümünden “YABANCI PORTALI kullanım kılavuzu için tıklayınız” bağlantısı ile erişim sağlanabilir. (Kaynak: Tapu ve Kadastro Müdürlüğü)

Kaynak: Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir