TCMB’nin net uluslararası rezervleri arttı

TCMB’nin net uluslararası rezervleri 4 Ağustos ile biten haftada bir önceki haftaya göre yaklaşık 4.8 milyar dolar artışla 15.72 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası’nın altın ve brüt döviz rezervlerinin dahil edildiği toplam rezervleri ise 1.8 milyar dolar artışla 115.6 milyar dolara çıktı.

TCMB net rezervleri, 2 Haziran’da -5.7 milyar dolara inerek 2002 yılında başlayan veri serisinin en düşük değerini almasından bu yana geçen yaklaşık iki ayda 21.4 milyar dolar toparlandı.

TL’yi savunmak için kamu bankaları aracılığı ile rezerv satışına da olanak sağlayan Hazine protokolünün kullanımına son verilmesiyle başlayan rezerv artışı, TCMB’nin bankalara KKM dönüşleri kaynaklı oluşan döviz satışı başlatmasına rağmen devam ediyor.

Bankacılar öncü verilerden seçim sonrasında başlayan rasyonel politikalara geçiş sürecindeki değişimlerin etkisiyle net rezervde 5 milyar dolara yakın, toplam rezervlerinin ise 2 milyar dolara yakın artış hesaplıyorlardı.

Merkez Bankası geçen yıl devreye aldığı önlemlerle ihracatçıların döviz gelirlerinin en az yüzde 40’ını rezervine katıyor. Türkiye yılda 250 milyar dolarlık ihracat yapıyor ve bu adım 12 ayda düzenli 100 milyar dolarlık rezerv kazanımı anlamına geliyor.

 

 

Kaynak: Reuters

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir