TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’dan asgari ücret açıklaması

Asgari ücrete yapılacak ara zam oranının belirlenmesi için ilk toplantı, yarın yapılacak. Toplantıda İşçi, işveren ve hükümet tarafları bir araya gelecek. Ara zammın yüzde kaç olacağı bu toplantılarda netleşecek.  

Toplantıdan bir gün önce TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası açıklama yapan Akkol,  şunları söyledi:

“Asgari ücretin güncellenmesine ilişkin beklenti var. Yarınki komisyon çalışmalarını bekliyoruz. Bizim görüşümüz, hızlı bir şekilde üçlü mutabakatla bu süreci tamamlamak. Şahsi arzum, bayrama girmeden sürecin tamamlanmasıdır.

Enflasyon düşüş trendinde, ara dönem artış yapılmasında mutabıkız. İstihdamı da aksatmayacak, sürdürülebilir, dengeli, çalışanın ve işverenin dengesini alan bir tutar. Hızla ülke gündeminden bu konuyu çıkaralım.”

“İŞVEREN DESTEĞİ ARTARAK DEVAM ETMELİ”

“400 liralık işveren desteğinin artırılarak asgari ücretin yüzde 6’sı oranına getirilerek devam etmesi talebimizi bakana ilettik. Devletin böyle bir desteği artırarak vermesi önemli.”

ASGARİ ÜCRET 500 DOLAR OLACAK MI?

Eski Bakan  Vedat Bilgin’in “Asgari ücretin 500 dolar seviyesinde olması”yla ilgili daha önce yaptığı açıklama sorulunca Akkol, “Bakan orada temennisini belirtiyor. Türkiye Cumhuriyeti’ndeyiz. Asgari ücret Türkiye’de başka para birimiyle belirlenmiyor. TL konuşacağız. Komisyon her şeyi dikkate alıyor, asgari ücret belirlenirken 100’den fazla parametre değerlendiriliyor olacak. Burada bir iyi niyet var” dedi.

Kaynak: Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir