Yapay zeka en çok bilgi çalışanlarını vuracak!

Küresel danışmanlık şirketi Mckinsey “yapay zeka” raporunu yayımladı. Mckinsey raporunda yapay zeka fırtınasının en çok bilgi çalışanlarını vuracağını belirtti.

Mckinsey tarafından hazırlanan rapora göre üretken ve işe yarayan bir yapay zeka bazı iş kolları için üretkenliği hızlandıracak ve daha fazla refah sağlayacak. Ancak başta bilgi çalışanları olmak üzere bazı iş kolları için derin bir yıkım olacak. 

Rapor, satış ve pazarlama başta olmak üzere ticaret faaliyetlerine 4,4 trilyon dolarlık değer üreteceğini belirtiyor. Mckinsey ortağı Lareina Yee, yapay zekanın insanlara güç ve ekonomiye üretkenlik katacağını söylüyor.

 

Yapay zekanın küresel ekonomideki verimliliği önümüzdeki 20 yılda yüzde 0,1 ila yüzde 0,6 oranında artırması bekleniyor. Dünya çapındaki işlerin yarısının otomasyonlaştırılabilecek işler olduğu belirtilirken “çalışanların yeni beceri öğrenme konusunda desteğe ihtiyacı olacak. Bazıları meslek değiştirecek” denildi.

BANKACILIK EN ÇOK KAZANANLARDAN BİRİ OLACAK

Rapora göre yapay zekadan en çok faydalanacak iş kollarından biri de bankacılık olacak. Yapay zeka ile gelecek teknolojinin bankalara 200-340 milyar dolar ek gelir getirebilir. Faaliyet kârlarında da yüzde 9 ila yüzde 15 arasında artış yaşanabilir. 

 

Kaynak: Haber Global

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir